Aktualizované 3. decembra 2024
Nová štúdia naznačuje, že prekonanie COVID-19 môže zdvojnásobiť riziko vzniku infarktu a mozgovej príhody. Zvýšené riziko trvalo až tri roky po diagnóze COVID-19. Tieto zistenia zdôrazňujú potrebu venovať zvýšenú pozornosť zdravotnému stavu pacientov, ktorí sa zotavili z COVID-19, pretože riziko kardiovaskulárnych problémov pretrváva niekoľko rokov po infekcii.
Štúdia bola realizovaná na číslach a zisteniach zozbieraných od viac ako 10 000 pacientov, ktorí prekonali COVID-19, a 217 730 osôb, ktoré neboli infikované. Základom štúdie bola analýza ich zdravotného stavu po dobu troch rokov po prekonaní infekcie. Výskumný tím tvorili odborníci z Cleveland Clinic a ďalších spolupracujúcich inštitúcií.
Krvná skupina ovplyvňuje riziko kardiovaskulárnych problémov po COVID-19
Zistenia z nedávnych štúdií poukázali na to, že krvná skupina má súvislosť so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych problémov po ochorení COVID-19. Osoby s krvnou skupinou inou ako O (napríklad A, B alebo AB) mali podľa výskumu realizovaného klinikou dvakrát vyššiu pravdepodobnosť výskytu kardiovaskulárnych komplikácií v porovnaní s ľuďmi s krvnou skupinou O.
Toto zistenie naznačuje možnosť genetickej predispozície, ktorá môže zohrávať úlohu pri reakcii organizmu na vírus, a potrebu ďalšieho výskumu v tejto oblasti.
Vplyv predchádzajúcich zdravotných stavov
Pri analýze vplyvu predchádzajúcich zdravotných problémov, ako je diabetes a srdcové ochorenia, výskumníci zistili, že tieto faktory neboli hlavnou príčinou zvýšeného rizika infarktu a mozgovej príhody po prekonaní COVID-19. Znamená to, že samotná infekcia vírusom môže zásadne ovplyvniť kardiovaskulárny systém.
Mechanizmy zvýšeného rizika
Výskumníci diskutovali o možných mechanizmoch, ktoré by mohli vysvetliť, prečo COVID-19 zvyšuje riziko kardiovaskulárnych problémov. Jedným z faktorov môže byť zápal, ktorý vírus vyvoláva, čo môže viesť k poškodeniu ciev a zvyšenej tvorbe krvných zrazenín. Tieto procesy môžu zásadne ovplyvniť fungovanie kardiovaskulárneho systému a prispieť k vzniku infarktu alebo mozgovej príhody. Potreba ďalšieho výskumu v tejto oblasti je teda veľmi dôležitá.
Dôsledky pre verejné zdravie
Tieto zistenia majú dôležité dôsledky pre prevenciu kardiovaskulárnych ochorení u osôb, ktoré prekonali COVID-19. Zdravotnícki pracovníci by mali venovať zvláštnu pozornosť pacientom s anamnézou COVID-19 a zohľadniť ich vyššie riziko pri hodnotení kardiovaskulárneho zdravia. Odporúča sa taktiež zvýšená ostražitosť pri monitorovaní zdravotných príznakov, ktoré by mohli naznačovať kardiovaskulárne problémy.
Štúdia Cleveland Clinic poskytuje dôkaz o tom, že prekonanie COVID-19 môže zdvojnásobiť riziko vzniku infarktu a mozgovej príhody v dlhodobom horizonte. Tento výskum zdôrazňuje potrebu zamerania sa na dlhodobé zdravotné následky COVID-19 a volá po ďalšom výskume, ktorý by pomohol lepšie pochopiť mechanizmy, ktorými vírus ovplyvňuje kardiovaskulárne zdravie. Zvýšená ostražitosť zo strany zdravotníckych pracovníkov je kľúčová pre zlepšenie kvality života pacientov, ktorí prekonali COVID-19, a pre zabezpečenie čo najlepšej prevencie možných komplikácií.
foto: freepik