Aktualizované 13. novembra 2024
Hypotyreóza je stav, keď štítna žľaza produkuje menej hormónov, než telo potrebuje. Tento deficit môže byť spôsobený autoimunitnými ochoreniami, ako je Hashimotova tyreoiditída, genetickými faktormi, nedostatkom jódu v strave alebo inými zdravotnými problémami. Hypotyreóza sa častejšie vyskytuje u žien a s pribúdajúcim vekom.
Funkcia štítnej žľazy a hormónov
Štítna žľaza je malý orgán v tvare motýľa umiestnený na prednej strane krku. Produkuje hormóny tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3), ktoré sú kľúčové pre metabolizmus – proces premeny jedla na energiu. Tieto hormóny ovplyvňujú takmer všetky orgány a systémy v tele, vrátane srdca, mozgu, svalov a ďalších. Keď hladina týchto hormónov klesne, telo reaguje pomalším metabolizmom a celkovým znížením energie.
Príznaky hypotyreózy
Príznaky hypotyreózy sú často nenápadné a môžu sa prejaviť rôznymi spôsobmi. Najčastejšie príznaky zahŕňajú:
- Únava a slabosť
- Priberanie na váhe
- Suchá pokožka a lámavé vlasy
- Zhoršená pamäť a sústredenie
- Nízky tep a zvýšená citlivosť na chlad
- Depresívne nálady a úzkosť
Tieto príznaky sa vyskytujú preto, že nízke hladiny hormónov štítnej žľazy spôsobujú spomalenie metabolizmu, čo ovplyvňuje celý organizmus.
Diagnostika hypotyreózy
Diagnóza hypotyreózy sa stanovuje na základe krvných testov, ktoré merajú hladinu hormónov TSH, T3 a T4. TSH (tyreotropný hormón) je produkovaný hypofýzou a stimuluje štítnu žľazu k produkcii hormónov. Zvýšené hladiny TSH naznačujú, že štítna žľaza nepracuje dostatočne efektívne. Ak máte podozrenie na hypotyreózu, poraďte sa so svojím lekárom a nechajte sa vyšetriť.
Liečba hypotyreózy
Najčastejšou liečbou hypotyreózy je substitučná terapia, pri ktorej pacienti užívajú syntetické hormóny štítnej žľazy (napr. levotyroxín) na doplnenie chýbajúcich hladín T4 a T3. Je dôležité správne nastaviť dávkovanie a pravidelne kontrolovať hladiny hormónov v krvi. Strava bohatá na jód a selen, pravidelný pohyb a zdravý životný štýl môžu tiež pomôcť podporiť funkciu štítnej žľazy.
Komplikácie neliečenej hypotyreózy
Ak hypotyreóza nie je liečená, môže viesť k závažným komplikáciám, ako sú:
- Kardiovaskulárne problémy (vysoký cholesterol, nízky krvný tlak)
- Myxedémová kóma (extrémny stav, kedy dôjde k zlyhaniu telesných funkcií)
- Zhoršená kvalita života a chronická únava
Včasná diagnostika a liečba sú preto kľúčové.
Prevencia a život s hypotyreózou
Hoci hypotyreóze nie je vždy možné predísť, dostatok jódu v strave je zásadný pre zdravie štítnej žľazy. Pre tých, ktorí žijú s hypotyreózou, je dôležité dodržiavať liečbu, udržiavať zdravú stravu a pravidelne sa hýbať. Sledovanie zdravotného stavu a pravidelné lekárske prehliadky môžu výrazne zlepšiť kvalitu života.
Potraviny bohaté na jód pre zdravú štítnu žľazu
Pre správnu funkciu štítnej žľazy sú dôležité potraviny bohaté na jód, ako morské riasy (nori, kombu, wakame), morské ryby a plody (losos, treska, krevety), mliečne výrobky (jogurt, mlieko, syr), vajcia (hlavne žĺtky) a jodidovaná soľ. Tieto potraviny podporujú tvorbu hormónov štítnej žľazy, avšak je dôležité konzumovať ich s mierou, aby sa predišlo nadmernému príjmu jódu.
Záver
Hypotyreóza je stav, ktorý ovplyvňuje množstvo telesných funkcií, no správnou liečbou a starostlivosťou je možné zvládnuť jej príznaky a udržiavať plnohodnotný život. Ak máte podozrenie na hypotyreózu, obráťte sa na svojho lekára a nechajte sa vyšetriť.
foto: IQzdravie.sk